COVID-19

Важливо знати!!! Коронавірусна інфекція 2019 (COVID-19)

Новий коронавірус 2019 року (SARS-CoV-2, або 2019-nCoV) — це новий вірус, який спричиняє розвиток респіраторних захворювань у людей (зокрема, гострої респіраторної хвороби COVID-19) та може передаватися від людини до людини.

Вперше спалах коронавірусної інфекції COVID-19 був зареєстрований 31.12.2019 р. в м. Ухань, Китай.

Але, станом на 04.03.2020 р. вже на території 34 країн Європейського регіону ВООЗ зареєстровано 3365 випадків, в тому числі і в Україні – 1 випадок.  Абсолютна більшість випадків приходиться на Італію  – 2502 хворих на COVID-19.  Дані постійно оновлюються, і, нажаль, список країн, в яких вперше зареєстровано хворих на COVID-19 розширюється. Інтерактивна карта з відображенням географії поширення коронавірусної інфекції  COVID-19  та кумулятивної кількості випадків захворювання, а також летальних наслідків та осіб, що одужали розміщена за посиланням:

 https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6 .

Основні нормативні документи Міністерства охорони здоров’я України, якими керуються заклади охорони здоров’я:

  1. Наказ МОЗ України від 24.01.2020 р. № 185 «Про заходи щодо недопущення занесення і поширення на території України випадків захворювань, спричинених новим коронавірусом, виявленим у місті Ухань (провінція Хубей, Китай).
  2. Наказ МОЗ України від 25.02.2020 р. № 552 «Коронавірусна інфекція 2019 (COVID-19). Стандарти медичної допомоги».

Інкубаційний період захворювання складає від 2 до 14 діб.

Важливо знати, що вірус НЕ циркулює в повітрі (краплі, які людина видихає під час чхання або кашлю містять вірус), а поза організмом людини – на різних поверхнях зберігає інфектогенність (заразність) не більше 3 годин. Тому, основними заходами для захисту від коронавірусної інфекції є:

  1. Уникати тісного контакту з тими, хто має симптоми ГРВІ (відстань менше, ніж 1 метр).
  2. Часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфекційними засобами.
  3. Не торкатись обличчя (очі, ніс, рот) немитими руками.
  4. Дотримуватись заходів респіраторної гігієни (під час кашлю та чхання прикривати рот і ніс зігнутим ліктем чи одноразовою серветкою, після чого викинути серветку та вимити руки).
  5. Дезинфікувати поверхні, ручки дверей і т.п.
  6. Дбати про себе: збалансовано харчуйтесь, пити достатню кількість рідини, дотримуватись режиму сну, провітрювати та зволожувати приміщення (не бійтеся – вірус НЕ здатен переміщуватись на далекі відстані!).
  7. Не споживати сирі чи недостатньо термічно оброблені продукти тваринного походження.

Специфічних клінічних ознак, які б допомогли одразу запідозрити у пацієнта коронавірусну інфекцію COVID-19  не існує. А тому, необхідно звертати увагу на наступні симптоми, що типові і для інших ГРВІ: гарячку, головний біль, сухий кашель, утруднене дихання, іноді – біль в горлі, діарея або кон’юнктивіт. У більшості людей                  (> 80%) хвороба перебігає у вигляді легкого або середньо-тяжкого ступеню тяжкості.  Особливо вразливою групою є люди похилого віку та із супутньою хронічною патологією (захворювання легенів, серця, ниркова недостатність, імуноскомпроментовані стани, автоімунна патологія та ін. ).